DEMODEX

Co to je a jak přispívá ke kožním problémům....

Demodex, malý kožní parazit, patří do čeledi roztočů, konkrétně pavoukovců (členovců). Způsobuje onemocnění zvané demodikóza, které postihuje lidi i zvířata. Protože rosacea je jedním z jejích příznaků, demodex je někdy zaměňován s tímto stavem, a proto je diagnostikován a léčen.

Na lidech žijí pouze dva druhy Demodexu: Demodex folliculorum a Demodex brevis. Oba typy útočí na obličej, obočí a řasy. Důležité je, že Demodex není neobvyklý, ačkoli většina infikovaných lidí nemusí mít příznaky. Demodex byl objeven a popsán v roce 1841 německými vědci a v roce 1982 se objevila první publikace o parazitu, který žije na lidském těle. Dnes jsou již známy vhodné způsoby léčby, o kterých si napíšeme dále v tomto článku.


KDE ŽIJE DEMODEX a JAK SE PROJEVUJE ?

Demodex jsou velmi malé, pouhým okem neviditelné (mohou mít délku 0,28 - 0,40 mm), a protože jsou tak obtížně rozpoznatelné, pacienti obvykle začínají s léčbou v pozdější fázi, kdy je mnohem obtížnější kontrolovat parazit. V počátečním stádiu vývoje má larva tři páry rozkrokových nohou, zatímco zbývající část parazita zůstává zapuštěna do tkáně (lidské kůže). Dobře vyvinutý jedinec má čtyři nohy, které mu zajišťují vynikající přilnavost. Demodex má červivý, podlouhlý tvar. Je rozdělena na tři části: přední, střední a zadní. V přední části jsou třídílné tahy a chelicery, díky nimž nuda dokáže vstřebat jídlo. Střední část je opatřena válcovitými nohami, zakončenými drápy. Průměrný podíl může být až 80% těla parazita.


DEMODEX A JEHO ŽIVOTNÍ CYKLUS

Demodex se vyvíjí v cyklu 18 až 25 dnů. Oplodněná samice, která si najde cestu na zdravou lidskou kůži, snáší vajíčka (asi 24) a z vylíhnutých larev se v pozdější fázi vytvoří nymfy. V dospělosti jsou roztoči Demodex schopni reprodukovat.

Tito paraziti mají rádi teplé a vlhké prostředí; krmí se nejčastěji v noci (počínaje vlasovými folikuly). Od samého začátku se vyhýbají slunečnímu záření. Teploty pod 0 a nad 40 stupňů jsou pro ně destruktivní. Vzhledem k tomu, že Demodex může cestovat asi 16 cm za den, šíří se poměrně rychle.

ČÍM  SE  ŽIVÍ ?
Demodex se živí kožním mazem, sekrecí z mazových žláz, plazmatickým filtrátem a epiteliálními buňkami, které jsou rozřezány pomocí čelistních buněk. Vylučováním lytických enzymů tráví parazit potravu a mění ji v tekutinu, která je nasávána do jeho trávicího traktu. 

KDE ŽIJE a jak se můžeme "nakazit"

Demodex se nachází po celém světě, ve všech klimatických pásmech, včetně polárních oblastí. Nakazit se není obtížné: paraziti se přenášejí fyzickým kontaktem s infikovanou osobou, prachem a větrem (vajíčka Demodex mohou dopadat na lidskou kůži výbuchem vzduchu) a zdrojem infekce může být oblečení, kosmetické doplňky atd. Demodex se drží na obličeji pokrytém kožním mazem a poté proniká do pórů. Ústní orgán parazita a jeho nohy směřují k endotelu folikulu, zatímco páteř splétá základnu vlasů.

Je zajímavé, že každodenní hygiena, používání pečujících přípravků dostupných v drogeriích a depilace nesnižují invazi Demodexu na kůži - k boji proti parazitům jsou potřeba speciální přípravky. Nemoc postihuje ženy i muže.


Stojí za to vědět, že dalším faktorem, který nás vystavuje demodikóze, je snížená imunita těla, související například s různými chronickými chorobami nebo užíváním steroidů nebo dokonce se stářím.
Imunitní poruchy však mohou být také spojeny s chronickým stresem, zneužíváním alkoholu a drog nebo nadměrným vystavením pokožky škodlivým faktorům.